Jak lepit latex a zipy
Bezpečnost především: Vždy, když pracujete s čistidlem nebo s lepidlem, používejte ochranné rukavice a zajistěte dostatečné větrání , případně použijte respirátor s filtry proti organickým parám. Pokud si potřísníte pokožku lepidlem nebo ředidlem , umyjte postižené místo důkladně mýdlem a vodou .

Co budeme potřebovat:

-latexovou metráž
- silnější latex ( 0.8 nebo 1.2mm ) na podlepení hran
- vulkanizující lepidlo na latex a štěteček
-lepidlo na zipy , pokud chceme k latexu přilepit také zip
-čistič na latexu
-kolečkový kráječ
- líh, toaletní papír, pracovní rukavice, jehlu a nit, nůžky,zip a počet jezdců podle požadovaného množství otvorů, kanagom.
Nejdříve si nařežeme (nebo nastříháme) díly, které chceme slepit.
Protože se latex při lepení vulkanizujícím lepidlem kroutí, budeme na jeho podlepení potřebovat proužky z latexu 0.8 nebo 1.2mm široké cca 1 - 1.5cm.
V našem demonstračním přikladě budeme tyto proužky potřebovat dva.
Proužky očistíme čističem na latex . Nesmíme zapomenout použít pracovní rukavice a důkladně větrat. To platí vždy, když pracujeme s čistidlem nebo lepidlem. Při čištění se proužky zkroutí. Jedná se o běžný jev. Po vyschnutí (cca 20minut) se vrátí do původního stavu.
Po vyschnutí proužky natřeme vulkanizujícím lepidlem. Proužky se opět zvlní, ale stejně jako při čištění se zase po uschnutí narovnají.
Než nám natřené proužky vyschnou, připravíme si latex, který chceme lepit. Proužky, které jsme si připravili v předchozím kroku budou přilepeny na spodní stranu lepeného spoje. Aby se na latex přilepily, vyčistíme ho lihem. Místo hadříku doporučujeme použít toaletní papír, protože nepouští chloupky. Při výběru toaletního papíru se řídíme pravidlem "Čím hrubší, tím lepší".
Proužky jsou připravené k nalepení.
Lepíme je těsně k okraji. Je důležité na ně v této fázi netlačit prsty, protože se jedná o pružný materiál a otlačeniny by byly vidět ve výsledném spoji.
Přitlačení proužků provedeme proto nejprve celou dlaní.
Teprve poté proužky přitlačíme palcem.
Nalepený proužek.
Když máme hrany podlepené, můžeme začít čistit místo budoucího spoje. K čištění používáme opět toaletní papír a čistič na latex . Očištění můsí být velmi důkladné. Šev by měl být cca 0.5 cm široký, očištěná plocha pak o něco širší. Díky podlepení silným latexem se okraje při čištění nekroutí.
Po vyschnutí (cca 20-30 minut) můžeme nanést lepidlo v šíři cca 5-10 mm na obě lepené části.
Po zaschnutí (cca 10-15 minut) začneme díly přikládat na sebe. Na spoj nesmíme tlačit prsty - díl pouze jemně přiložíme.
Po složení dílů postupně celý spoj přimáčkneme dlaní, aby ve švu nebyly vidět protlačeniny.
Teprve poté silně přitlačíme na spoj palcem
Nyní proužky odlepíme. Jdou odlepit velmi snadno. Tím je lepení latexu hotové. Spoj nezatěžujte alespoň 24 hodin. Během této doby lepidlo dovulkanizuje a chemicky se naváže na latex.
Pokud chceme k latexu přilepit zip, musíme neldříve jeho konec zaoblit.
Zaoblený zip vypadá estetičtěji.
Abychom jezdcem zipu nevjížděli do latexu, zapošijeme ho černou niťí cca 2 cm od konce.
Zarážka. Nit by měla mít stejnou barvu jako zip.
Protože látka zipu je velmi pórovitá, nepřilepila by se k latexu, který není. Před vlepením zipu tedy musíme látku napustit po celé délce "Lepidlem na zip". Takto vyplníme póry v látce materiálem, který je již možné slepit s latexem. Lepidlo na zipy použijeme stejné barvy jakou má zip - v tomto případě černý. Při aplikaci lepidla se není třeba obávat, že je na první pohled šedivé - po uschnutí zčerná.
Lepidlo je třeba rozetřít a "vmasírovat" do látky.
Lepidlem na zip napustíme i nit sloužící jako zarážka. Lepidlo vyschne cca po 1 hodině.
Takto vypadá zip připravený na lepení. Barva lepidla se již změnila na černou.
Připravený zip natřeme vulkanizujícím lepidlem.
Latex, který chceme k zipu přilepit je připravený stejným způsobem, jako kdybychom ho chtěli přilepit k latexu - z jedné strany podlepený proužkem a z druhé očištěný čističem na latex.
Vulkanizující lepidlo naneseme i na latex.

Po vyschnutí (cca 10-15min) můžeme latex přiložit k zipu.

Protože zip nepruží, nemusíme se v tomto připadě bát spoj ihned přitlačit palcem.

Proužek odlepíme. Pokud je jeden konec zipu otevřený (nezapošitý), zakápneme poslední 3-4 zoubky na obou stranách Kanagomem aby nám jezdec ze zipu nevyjel. A máme hotovo.Nezapomeňte k Vaší objednávce přidat mletý mastek k usnadnění oblékání a leštidlo na latex pro zvýšení lesku latexu
Mletý mastek
6.33 GBP
Leštidlo & lubrikant na latex
12.34 GBP
Lubrikant na latex na vodní bázi , 600ml
14.1 GBP

© Eurocatsuits.com 2006-2019
Made in EU . Sold exclusively on Eurocatsuits.com
ceny jsou vcetne 21% DPH
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin - platí pro platby v hotovosti a platební kartou