Latex kumaş ve fermuar nasıl yapıştırılır
ÖNCE GÜVENLİK: Temizleyici ya da yapıştırıcı ile çalışırken, daima solvent geçirmez eldiven ve gözlük yada koruyucu kullanın. İyi havalandırması olan bir alanda çalışın ya da gaz maskesi ile çalışın. Eğer temizleyici yada yapıştırıcı cildinizle temas sağlarsa, bölgeyi sabun ve suyla temizleyin.

Nelere ihtiyacınız olacak:

-latex kumaş
- kumaş köşelerine arkadan destek yapmak için kalın latex kumaş
- vulkanize yapıştırıcı ve küçük bir fırça
-fermuar yapıştırıcısı, eğer fermuarı latexe eklemek isterseniz
-döner bıçak
-latex temizleyici
...alkol, tuvalet kağıdı, iğne ve iplik, makas, fermuar ve istediğiniz kadar sürgü, selülozik yapıştırıcı
Öncelikle birbirine yapıştırmak istediğiniz latex parçalarını kesin. En iyi kesimi döner bıçakla yapabilirsiniz, fakat makasta kullanılabilir.
Vulkanize yapıştırıcıyı sürdüğünüzde latex kumaş kıvırılacağı için, latex kumaşa geçici arka destek (astar) yapmalısınız. Bu aşama için, kalın latexten şeritler kullanın (0.8mm ya da 1.2mm / 0.0316inc or 0.0474inc kalınlıkta) ve 1-1.5cm / 0.4-0.6inc genişliğinde olmalıdır.
Bu yapacağımız örnekte, iki kalın şerit yeterli olacaktır. Kaç kenarı birleştireceksiniz o kadar şeride ihtiyacınız olacak. Şeritler yeniden kullanılabilir.
Şeritleri temizleyici ile temizleyin. Eldiven kullanmayı unutmayın ve ortamın iyi şekilde havalandırıldığından emin olun. Latex kumaş solventler uygulandığında kırışır. Bu çok normaldir, endişelenecek bir şey yok - kumaş bir süre sonra orjinal haline geri dönecektir.
Şeritler kuruduktan sonra, şeridin temizlediğiniz yüzeyine yapışıtırıcıyı sürün. Latex bir önceki solvent uygulamasındaki gibi yeniden kıvrışacaktır fakat bu sefer yeniden düzelmesi ortalama 15 dakika sürecektir.
Bir önceki aşamada hazırlamış olduğunuz şeritler geçici olarak latex kumaşın birleşim yerlerinin tam arkasına gelen yerlere yapışması gerekiyor, bunun için latex kumaşın şeridin geçici olarak yapışacağı kısımlarını alkol ve tuvalet kağıdı ile temizlemelisiniz. Bu şeridin geçici olarak sildiğiniz yere yapışmasını sağlayacaktır. Neden mi tuvalet kağıdı? Bez parçası ile yapacağınız temizlik kumaş yüzeyinde artık bırakır, bu yüzden tuvalet kağıdı kullanıyoruz.
15-20 dakika kadar sonra şeritler kumaşa geçici olarak yapışacak duruma hazır hale gelecektir.
Şeritleri latex şeride düzgün şekilde yapıştırın. Bu aşamada, şeride çok güçlü şekilde basmamak önemlidir, bu şeridin düzgün yapışmamasına sebep olur. Şeritlere çok sert olmayacak şekilde hafifçe basmalısınız.
Şeritleri latexe tutturmak için avuç içinizle bastırın.
Şimdi şeritlere baş parmağınızla bastırın. Bu şeritte oluşan kabarcıkları engelleyecektir.
Şerit artık latex kumaşa yapıştı. Bu işlemi diğer parçalarda da aynen tekrarlayın.
Kumaşın birleştirilecek her iki tarafıda şerit ile arkadan desteklendikten sonra, kumaşın yapışacak yüzeylerini temizleyici ile temizleyebiliriz (birleşme yerleri nereler ise). Tekrar tuvalet kağıdı kullanıyoruz. Latex çok iyi şekilde silinmeli ve temizlenmelidir. Birleşme yeri yaklaşık 0.5cm/0.2inç genişliğinde olmalıdır, temizleyeceğiniz alan ise bundan biraz daha geniş olmalıdır. Bir önceki aşamada yaptığımız arkada kalan şeritler sayesinde, kumaşı temizlerken latex kıvrılmayacaktır.
Her iki parçada tamamıyle kuruduktan sonra (yaklaşık 20 dakika) yapıştırıcıyı sürebiliriz.
Yapıştırıcı kuruduktan sonra (yaklaşık 10-15 dakika), bu iki parçayı birleştirebiliriz- tekrar, çok fazla bastırmayın hafifçe birleştirin.
Latex kumaşları tutturmak için avuç içinizle bastırın.
Şimdi kumaş birleşim yerlerine baş parmağınızla bastırın.
Şimdi arkadaki şeritleri çıkartabilirsiniz. Şeritler kolayca sökülecektir. Bu arada, kumaş birleşim işlemi tamamlanmış oldu. Tamamen birbirine kaynaması için 24 saat bekletmek gerekiyor, bu süreçte yapışıp yapışmadığını test etmek için latexi sündürmeyin.
Eğer latex kıyafetinize bir fermuar eklemek istiyorsanız, şimdi bu işleme başlayabilirsiniz. Öncelikle, fermuarın uçlarını yuvarlatın.
Bu yuvarlatılmış görüntü kesinlikle düz görüntüden daha iyi olacaktır!
Fermuar sürgüsünün latex kıyafetin içine kaçmasını önlemek için, fermuarın ucuna bir çeşit durdurucu koymanız gerekmektedir. Bu çok kolay, iğne iplikle fermuarın bitişinden yaklaşık 2cm/0.8inç gerisine birkaç tur dikiş dikin.
Bittiğinde böyle görünmelidir. Bu yapacağınız dikiş fermuarla ayın renkte olmalıdır.
Fermuarın iki yanındaki kumaşı çok gözenekli olduğundan, latexe sağlam şekilde yapışmayacaktır. Bu yüzden fermuara yapıştırıcı sürmeden önce "fermuar yapıştırıcısı"nı fermuar kumaşına iyice emdirmelisiniz. Bu şekilde fermuarın kumaşını, latex ile yapıştırabileceğiniz bir katman oluşturmuş olacaksınız. Kullanacağınız fermuar yapıştırıcısı, fermuar ile aynı renkte olmalıdır (örneğimizde ikisi de siyah). Kullanacağınız fermuar yapıştırıcısının renginin gri görünmesi sizi endişelendirmesin, başlangıçta gri görünsede - kurudukça siyaha dönüşecektir.
Fermuar yapıştırıcısını fermuar kumaşının iyice emmesi için fermuar kumaşına parmaklarınızla hafifçe bastırın.
Fermuarın sonuna yaptığımız dikişde uyguladığımız fermuar yapıştırıcısını iyice emmelidir. Bu yapıştırıcı sıcaklığa bağlı olarak, yaklaşık 1 saatte kuruyacaktır.
Fermuar işlem sonunda böyle görünmelidir. Fermuarın kumaş yüzeyi şu an latex gibi görünmektedir - kurudukça siyaha dönüşmüş olmalıdır.
Şimdi fermuara vulkanize yapıştırıcıyı sürebiliriz.
Latexi latexe yapıştırırkende, latexe fermuar yapıştırırken de her zaman yapışacak diğer yüzeye de temizleyip yapıştırıcı sürülmelidir. Diğer parça da kalın bir şeritle arkadan desteklenmelidir.
Şimdi fermuarı yapıştıracağımız latex kumaşın yüzeyine de yapıştırıcı sürebiliriz.

Yapıştırıcı kuruduktan sonra (10-15 dakika) fermuar ve latex kumaşı birbirine yapıştırabiliriz.

Fermuar esnek olmadığı için, latex kumaşa parmağınızla direk baskı uygulayabilirsiniz.

Kalın şeritleri çıkarın. Eğer fermuarın diğer (yaka kısmı gibi) ucu açık kalmışsa, fermuar sürgüsünün çektiğinizde burdan çıkmaması için sondan 3-4 diş öncesine birkaç damla selülozik yapıştırıcı sürün. Ve nihayet bitti! :)Siparişinize eklemeyi unutmayın : talk pudrası (giyinmeyi kolaylaştırır) - ve latex parlatıcı (latexe doğal parlaklık verir)
Talk Pudrası
179 CZK
Latex parlatıcı ve yağ
349 CZK
Water-based latex lubricant , 600ml
399 CZK

© Eurocatsuits.com 2006-2019
Made in EU . Sold exclusively on Eurocatsuits.com